+386 (0)5 330 20 20 info@sz-ng.si

Z odbojko do dobrega za mlade: Projekt Ariadnina nit

Datum dogodka:
12.04.2022

Javni zavod za šport (JZŠ) je partner na Erasmus + Sport projektu: Ariadnina nit za odklonsko vedenje mladostnikov (Ariadne's thread for youth deviance).

Glavna tema projekta je » spodbujanje socialne vključenosti in enakih možnosti v športu«, cilj pa razvoj programov in praks za preprečevanje odklonskega vedenja ter odpravljanja socialne izključenosti mladih s pomočjo odbojke.

V zadnjih mesecih leta 2020 smo v okviru projekta izvedli 3 odbojkarske turnirje za mladostnike, kjer je 129 mladih imelo priložnost uživati s svojimi vrstniki v odbojkarskih tekmah in se udeležiti delavnice na temo: Nasilje – kako ga prepoznati, razumeti in reagirati, ki jo je vodila mag. športne psihologije Nastasja Minja. 

 

Kaj vedo mladi o nasilju?

Mladi o nasilju vedo zelo malo in zaradi tega nasilje pogosto težko prepoznajo. Posledično lahko postanejo žrtev nasilja, brez da bi se tega zavedali.

Pomembno je, da mladi prepoznajo vse vrste nasilja, tudi tiste, ki so manj očitne (npr. psihološko nasilje), da razumejo, zakaj prihaja do nasilja in se naučijo ob doživetju ali zaznavi nasilja pravilno reagirati. Na delavnici smo poleg drugega omenili tudi vse glavne inštance, na katere se lahko mladi v primeru nasilja obrnejo.

Odbojka je idealen primer timskega športa, v katerem lahko zaznamo različne vrste nasilja in deviantnega vedenja ter hkrati idealen primer športa, s katerim lahko spodbujamo ekipno povezanost, sprejemanje drugačnosti in zdravo tekmovalnost.

S projektom Ariadne bomo obdelali oba vidika in se potrudili pomagati mladim v naši regiji k doseganju blagostanja in socialne vključenosti skozi šport.

 

Kako z delavnicami doseči najboljši učinek v tem starostnem obdobju?

Bistvo delavnic ne glede na starost je njihova praktična vrednost, ki pogosto manjka na predavanjih in drugih oblikah poučevanja. Vključene morejo biti torej praktične aktivnosti, kjer udeleženci sami razmišljajo o temi in aktivno sodelujejo pri razreševanju nekega izziva, ne pa da zgolj aktivno poslušajo.

Za mlade je poleg tega pomembno, da se med delavnico počutijo varno, tudi ko se obdelujejo neprijetne teme, kot je nasilje, ter da vodja delavnice posreduje informacije na njim razumljiv način oz. »v njihovem jeziku«.

Nič ni narobe, če se naučijo kakšnega novega, strokovnega izraza, vendar teh ne sme biti preveč in potrebno jih je seveda sproti obrazložiti.

 

Kakšne delavnice so v načrtu za naprej v okviru projekta?

Zaenkrat velja, da bomo nadaljevali z delavnicami v okviru odbojkarskih turnirjev za mlade, z letošnjim letom pa bomo začeli tudi z delavnicami za starše, trenerje in učitelje.

Teme bodo vselej povezane z odbojko/športom in načini, s katerimi lahko spodbujamo dobro skozi šport. Naslednja delavnica bo npr. na temo ekipnega dela in povezanosti.

Z izvedbo delavnic bomo v duhu s časom fleksibilni, tako da jih bomo po potrebi izvedli tudi preko spleta.

 

Udeleženci so na turnirju poleg sodelovanja na tekmah in udeležbi na delavnici, imeli priložnost razmisliti o svojih občutkih pred in po končani tekmi ter svoje misli zapisati v kratkih vprašalnikih. S tovrstnimi podatki bomo lahko pridobili jasnejšo sliko o trenutnem doživljanju odbojke pri mladih v naši regiji ter na osnovi tega poiskati najučinkovitejše načine za preprečevanje deviantnega vedenja in spodbujanja socialne vključenosti skozi odbojko.

Več o projektu Ariadne si lahko preberete na: Ariadne's thread for youth deviance | Športni Zavod Nova Gorica (sz-ng.si)